Logo minvent

Aktualności

  • pneumatyczna pompa membranowa zasada dzialania

Zasada działania pneumatycznej pompy membranowej

24 lutego 2023

Pneumatyczne pompy membranowe należą do pomp wyporowych, ponieważ membrana pełni rolę tłoka z ograniczoną wartością wyporową. W pompach tych wykorzystuje się do pompowania płynu wzajemne oddziaływanie membran elastomerowych i zaworów zwrotnych. Zazwyczaj stosowane są zawory zwrotne kulowe lub szlamowe, a o tym, który z nich jest stosowany decyduje wymóg, jakie cząstki stałe mają przechodzić przez pompę w danym zastosowaniu.

 

JAK PRACUJE PNEUMATYCZNA POMPA MEMBRANOWA

W pompach tych stosowany jest prosty układ zaworów powietrznych, które wprawiają w ruch wał łączący membrany. Elastyczne membrany to okrągłe tarcze, przymocowane do każdego końca wału. Membrana jest wprawiana w ruch posuwisto-zwrotny przy użyciu połączenia mechanicznego, a zasilenie sprężonym powietrzem powoduje rozpoczęcie pracy pompy. Pompowana ciecz nie ma żadnego kontaktu ze źródłem zasilania. Pompy takie są bardzo użyteczne w przypadku transferu cieczy chemicznych, kwasów, etc. Mechanizm prowadzący zostaje przesterowany za każdym razem, gdy wał membrany osiąga koniec swojego skoku. Działanie to umożliwia powietrzu przesterowanie zaworu suwakowego, który kieruje powietrze do zaworu sterującego. Zawór sterujący powietrza steruje przepływem powietrza do lewej lub prawej komory powietrznej, zmieniając komorę po każdym skoku. Cztery zawory kulowe (lub szlamowe) działają dzięki  różnicy ciśnień pompowanej cieczy.

 

ZASTOSOWANIA POMP

Pneumatyczne pompy membranowe doskonale sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach przemysłowych, m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym. Ich unikalna konstrukcja umożliwia przesyłanie materiałów o silnych właściwościach ściernych, materiałów lepkich i agresywnych chemicznie. Głównymi cechami tych pomp są: łatwa konserwacja i wymiana części zamiennych, zdolność samozasysania, możliwość pompowania ciał stałych oraz możliwość pracy „na sucho” bez uszkodzenia pompy.

 

Co jeszcze sprawia, że pneumatyczne pompy membranowe są tak uniwersalne? Pompy te są produkowane z różnorodnych materiałów, m.in. żeliwa, stali nierdzewnej, stopów specjalnych oraz tworzyw, a membrany i zawory z różnych elastomerów; to czyni je idealnymi niemal dla każdego rynku.

 

Oto krótka lista zastosowań pneumatycznych pomp membranowych:

 

  • Przesyłanie cieczy chemicznych lub niebezpiecznych (np. kwasy)
  • Przesyłanie materiałów/produktów o silnych właściwościach ściernych lub dużej lepkości
  • Usuwanie wycieków przy użyciu pomp przenośnych

 

Zastosowanie w środowiskach wybuchowych pod warunkiem odpowiedniego uziemienia

 

WADY

Pneumatyczne pompy membranowe generują przepływ pulsujący, który może powodować uderzenia hydrauliczne, jeśli nie są zastosowane odpowiednie urządzenia do tłumienia pulsacji. Uderzenie hydrauliczne to gwałtowny wzrost ciśnienia (lub fala) wytworzona wtedy, gdy następuje wymuszone zatrzymanie płynu będącego w ruchu lub przy nagłej zmianie kierunku przepływu. Może spowodować znaczne uszkodzenie pompy lub rurociągu technologicznego. W celu tłumienia pulsacji cieczy można zastosować odpowiednio dobrane tłumiki pulsacji natomiast aby zapobiec budowaniu nadmiernego ciśnienia stosowane są zawory bezpieczeństwa.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.

Call Now Button