Logo minvent

Aktualności

  • Pompy perystaltyczne LSM w biogazowniach

Pompy perystaltyczne LSM w biogazowniach

21 marca 2023

Biomasa jest ekologicznym materiałem organicznym i należą do niej płody rolne, odpady komunalne, odpady przemysłowe, a także odpady produkcyjne z procesu przetwórstwa żywności lub tłuszczu. Wśród przykładów biomasy pozyskiwanej z rolnictwa jako surowiec można wymienić:

 

  • Nawóz z odpadami paszy w tym m.in. cięta słoma lub materiały włókniste.
  • Nawóz organiczny z oczyszczalni ścieków
  • Kiszonka, kukurydza lub buraki cukrowe
  • Zebrane produkty uboczne takie jak słoma, odpady z owoców i warzyw.
  • Odpady organiczne takie jak mięso lub tłuszcz z ubojni.

 

Wszystkie wyżej wymienione czynniki są pompowane ze zbiornika magazynowego do zbiornika procesowego w którym są podgrzewane w celu przyspieszenia procesu produkcji niezbędnych bakterii. W czasie podgrzewania biomasa jest poddawana procesowi fermentacji przez jakiś czas. W zbiorniku procesowym z biomasy uwalniane są gazy, które unoszą się do góry instalacji, a następnie wydostają się rurociągiem transportowym do zbiornika biogazu. Następnie biogaz może być sprzedawany ciepłowniom, które mogą spalać biogaz w celu wytworzenia ciepła, które następnie sprzedają odbiorcom na potrzeby komunalno-bytowe.

 

Pozostała biomasa, zwana biomasą odgazowaną, spoczywa na dole zbiornika procesowego skąd jest usuwana do innego zbiornika, skąd następnie może być przetransportowana na pola, jeżeli jest w stanie ciekłym, i użyta jako nawóz na bazie biogazu.

 

W ramach tego procesu pompy perystaltyczne LSM są używane do pompowaniu surowca w postaci biogazu do dużego zbiornika w którym odbywa się proces fermentacji. W większych instalacjach właściciel gospodarstwa rolnego stosuje zazwyczaj różne zbiorniki do przechowywania surowca w postaci biomasy różnego pochodzenia. W takim przypadku korzystna byłaby inwestycja w pompę LSM, która może być podłączona do różnych zbiorników, z których może pompować surowiec w postaci biomasy do dużego zbiornika fermentacyjnego.

 

Większość pomp o tradycyjnej konstrukcji sprawia problemy przy pompowaniu biomasy, ponieważ zazwyczaj biomasa zawiera dużo piasku lub innego materiału stałego takiego jak odpady roślinne, słoma itp, które zazwyczaj zapychają wąż gdy zostanie zmieniony kierunek przepływu.

 

Pompy LSM działają zgodnie z inną zasadą – perystaltyki, którą można porównać do ”wyciskania pasty do zębów z tubki.” Jest to ta same zasada, zgodnie z która ryby są pompowane bez zgniatania.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.

Call Now Button